Cookies

We gebruiken cookies om je de beste ervaring op onze website te bieden. Je kunt meer informatie vinden over welke cookies we gebruiken of deze uitschakelen in de instellingen. - Bekijk cookie instellingen

Ga naar inhoud
Homepage Nieuws Kritische vragen over regeringsbeleid

Kritische vragen over regeringsbeleid

29 mei 2017

Jeugdarts Merian van Wouwe en beleidsadviseur Cathelijn van Baar van CJG Rijnmond waren maandag 22 mei onderdeel van de V-100: 100 ervaringsdeskundigen die zich verdiepen in het beleid en de resultaten van de regering.


Debat Verantwoordingsdag over plannen, resultaten en kosten gevoerd beleid
In de landelijke politiek was het woensdag 17 mei Verantwoordingsdag. Een dag waarop de Tweede Kamer haar rol als controleur van de jaarverslagen van de regering viert: wat waren de plannen voor het afgelopen jaar, wat is er bereikt en wat heeft dat gekost? Tweede Kamerleden gaan hierover in debat. Om te weten te komen hoe de samenleving denkt over het regeringsbeleid en de resultaten van de verschillende ministeries, werden 100 mensen uit verschillende beroepsgroepen uitgenodigd om naar Den Haag te komen.


Vragen bedenken voor Tweede Kamerleden
Voor die ervaringen uit de samenleving benaderde ProDemos CJG Rijnmond; wij mochten 2 van de 100 deelnemers afvaardigen. Cathelijn en Merian verdiepten zich in het thema: Jeugdzorg: passende hulp voor kinderen die in hun ontwikkeling worden bedreigd. Andere mensen, onder meer docenten, politieagenten, UWV-medewerkers en werknemers van vluchtelingenzorg, verdiepten zich in andere thema’s. Het doel: kritische vragen stellen over de verschillende jaarverslagen.


100 deelnemers praten over 10 thema’s
Khadija Arib, voorzitter van de Tweede Kamer, opende de dag. Daarna startte een plenaire sessie over het doel en de inhoud van de dag. Ook kregen de 100 deelnemers uitleg over de manier waarop ze de jaarverslagen konden onderzoeken. ‘In totaal waren we met 100 mensen uit het hele land’, vertelt Merian. ‘Iedereen werd op het thema ingedeeld dat paste bij het persoonlijke werkgebied of de ervaringsdeskundigheid.’ Cathelijn en Merian gingen in een groepje van 10 gelijkgestemden aan de slag.


Samen met wijkteammedewerkers verdiepen in preventie
‘Onze groep bestond naast ons uit mensen van Veilig Thuis, jeugdzorg, een wijkteam en pleegouders’, vervolgt Merian. ‘Samen toetsten we het gevoerde beleid van het kabinet op het thema jeugdzorg. Dit deden we aan de hand van het regeerakkoord, de begroting en de jaarverslagen over 2016. Cathelijn en ik hebben ons samen met 2 medewerkers van een wijkteam voornamelijk gericht op het onderwerp preventie. Onze groep stelde uiteindelijk 42 kritische vragen.’ Die vragen zijn, samen met de vragen over de andere thema’s, aan het eind van de dag aangeboden aan de kamer. Kamerlid Kees van der Staaij van de SGP nam ze in ontvangst.


Belangrijkste vragen thema jeugdzorg gaan over transitie en maatwerk
Omdat de taken op het gebied van jeugdzorg sinds 2015 zijn overgeheveld naar de gemeenten, is de verantwoordelijkheid van de landelijke overheid verkleind. Merian: ‘Dat maakte het lastig om het gevoerde beleid te toetsen op concrete resultaten. Wat opviel is dat de transitie als geslaagd werd bestempeld, maar uit het jaarverslag niet duidelijk werd waar dit precies op was gebaseerd. Hierover hebben we daarom vragen geformuleerd.’


Andere vragen van Cathelijn, Merian en de 2 wijkteammedewerkers uit een andere regio gingen over maatwerk. ‘Het viel op dat bevorderen van lokaal maatwerk als een belangrijk doel was geformuleerd in de begroting’, legt Merian uit. ‘Maar uit het jaarverslag bleek dat dit doel nog onvoldoende behaald is. Ook was er niet beschreven welke maatregelen hierop worden ingezet. Ook hierover hebben we daarom vragen gesteld.’


Meer lezen over Verantwoordingsdag en de V-100
Lees meer over Verantwoordingsdag
Lees meer over de V-100


Deel deze pagina met anderen via:

Je hebt de link zojuist gekopieërd.