
Mazelen in de regio Rotterdam-Rijnmond: dit moet je doen als je kind klachten heeft en hoe kun je je kind beschermen
Als je op vakantie gaat met een peuter, is het verstandig om je goed voor te bereiden. Zeker bij een verre of lange reis. Als je een verre reis gaat maken, moet je soms tegen bepaalde ziektes ingeënt worden. In veel landen komen namelijk ziektes voor, die in Nederland niet (meer) voorkomen. Vooral jonge kinderen zijn vatbaar voor infectieziektes.
Voor kinderen is op vakantie gaan heel spannend, op een leuke manier. Je kunt je (oudere) peuter al betrekken bij je vakantie. Kijk eens samen op internet of laat folders zien. Praat over waar jullie gaan slapen en wat er te zien is. Welke taal spreken de mensen in het vakantieland? Hoe klinkt dat? Wat gaan jullie doen? Zo kan je kind al vooruit denken. Het is gezellig en leerzaam.
Je kunt een aparte lijst te maken van wat je voor je kind mee wilt nemen. Bedenk ook samen met je kind wat hij of zij mee wil nemen. Afhankelijk van de leeftijd van je kind kunnen daar dingen op staan als luiers, spenen, voorleesboeken, speelgoed, zonnebrandcrème, een zonnehoedje en de lievelingsknuffel.
Zijn er extra vaccinaties nodig voor de plek waar jullie naartoe gaan? Bezoek minimaal zes weken voor vertrek de huisarts, GGD of een travel clinic. Daar krijg je informatie over vaccinaties die misschien nodig zijn, en over de gezondheidszorg in het land waar je naartoe gaat. Kijk op LCR.nl voor meer informatie over reisadviezen en vaccinaties per vakantieland.
Het kan zijn dat je kind dezelfde inentingen krijgt als jij, zoals tegen hepatitis A. Het kan ook zijn dat je kind sommige inentingen juist niet hoeft te krijgen, omdat het bijvoorbeeld al ingeënt is tegen bepaalde ziektes, zoals tegen difterie, kinkhoest, tetanus en polio (DKTP). Als je kind een bepaalde vaccinatie nog niet heeft gehad, zou die vervroegd kunnen worden.
Slikt je kind medicijnen die je alvast bij jullie eigen apotheek moet halen? Vraag ook een doktersverklaring in het Engels aan je huisarts om aan te tonen dat het om medicijnen gaat (en geen drugs).
Natuurlijk zijn er in het buitenland ook apotheken, maar het kan handig zijn om deze spullen bij de hand te hebben:
Ook als jij en je kind alle inentingen hebben gehad, is het van belang om besmetting te voorkomen. Tenslotte zijn er ook veel ziektes waarvoor je niet ingeënt kunt worden. Let daarom vooral goed op persoonlijke hygiëne, maar ook op de hygiëne van voedsel en drinkwater.
Als jij of je kind in het buitenland last krijgt van (acute) diarree, is het niet verstandig om diarreeremmers te nemen. De bacterie die de darmontsteking veroorzaakt, moet juist via de ontlasting het lichaam verlaten.
Malaria is een infectieziekte die overgebracht wordt door muggen. Er zijn geneesmiddelen die malaria kunnen voorkomen. Niet elk middel is geschikt voor jou of voor je kind. Dat hangt af van de leeftijd, hoe lang je op reis gaat en tegen welk type mug je bescherming nodig hebt.
De malariamiddelen die je kunt gebruiken, voorkomen natuurlijk niet dat je gestoken wordt. Daarom is het verstandig om de volgende voorzorgsmaatregelen te nemen voor jezelf en voor je kind.
Laat je kind veel water drinken als het warm is. Geef geen extra vruchtensap of limonade, maar vooral thee en water. Veel suikerhoudende drankjes drinken geeft diarree en is slecht voor het gebit en de eetlust. Daarnaast kun je ook beter uit de zon blijven en de schaduw opzoeken.
Geef in het buitenland geen ongekookt eten, schil fruit en was groenten extra goed! Als het ijs misschien niet vers is, geef dan liever verpakt ijs. Denk aan handen wassen na toiletbezoek en voor het eten! Dek onderweg en op de camping de wc-bril af met wc-papier of neem schoonmaakdoekjes mee.
Speelt je kind aan de waterkant, geef het dan zwemvleugeltjes aan en blijf er bij zitten. Doe je peuter beslist geen wegwerpluier aan, ook niet in combinatie met een zwembandje of vleugeltjes. De lucht in de luier zorgt ervoor dat de billen omhoog gaan en het hoofd onder water gaat! Doe liever helemaal geen luier aan, maar eventueel een zwembroekje of een speciale zwemluier. Gaat je met je kind varen, doe het dan een reddingsvest aan.
Ga je in de bergen wandelen met je peuter en mag hij zelf lopen? Doe hem een tuigje aan, dan kan hij niet van het pad af vallen. Zorg voor genoeg pauzes met wat eten en drinken. Ga met kinderen onder de 4 jaar niet langere tijd naar een hoogte boven de 2500 m. Kinderen kunnen ook last van hoogteziekte krijgen, maar ze kunnen op peuterleeftijd nog niet goed vertellen hoe ze zich voelen. Hierdoor kan hoogteziekte minder makkelijk herkend worden. Een paar uur boven de 2500 meter doorbrengen met je peuter is geen probleem.
Deze informatie is afkomstig uit de Groeigids.